Pojem nahá jóga je už několik let známý, přesto ale zatím nejde o všeobecně oblíbenou disciplínu, na jejíž kurzy by proudily davy zájemců. Ačkoli nuda pláže máme už léta a málokdo jejich existenci odsuzuje, svléknout se donaha v tělocvičně většině lidí pořád připadá tak trochu "divné".

Proč vlastně máme cvičit bez oblečení? Argumenty o naprosté svobodě ducha, nezatíženého ničím pozemským, nepřesvědčí každého; spíš jen sednou na lopatu skeptikům, kteří rádi poukazují na zjednodušenou interpretaci východních filosofií.

Nicméně hlasy z malých komunit, které si nahou jógu oblíbily, svědčí o tom, že na cvičení v rouše Adama a Evy skutečně něco bude. Plavali jste někdy v moři nebo v jezeře bez plavek? Pokud ano, určitě jste pocítili ten rozdíl. Podobný rozdíl zažívají jogíni, když cvičí tak, jak je pánbůh stvořil.

"Většina lidí mi říká, že se při lekci nahé jógy cítili naprosto uvolnění a svobodní," uvedla paní Willow, která vede kurzy v New Yorku. "Často si také libují, že se jim bez oblečení cvičí snáze. Mohou se lépe hýbat a zvládají úkony, které jim s oblečením činily potíž."

V Česku kurzy nahé jógy organizuje například Zdeňka Huňáčková. "Nahou jógu bych doporučila především párům, je to opravdu úžasné, když cvičíte s partnerem vedle sebe, prožíváte vedle sebe to uklidnění duše," vysvětlila v rozhovoru pro server Yoga Point.