Dvacetipětiletá Meegan Hefford chtěla soutěžit v bodybuildingu. Denně dřela v posilovně, pila proteinové nápoje, dopovala se vitamínovými suplementy a jedla spoustu bílků a libového masa. "Nebude to lehké, ale bude to stát za to," napsala na konci května na svůj Instagram.

Její rodina už teď ví, že to za to nestálo. O tři týdny později byla Meegan nalezena ve svém bytě v bezvědomí a dva dny poté v nemocnici zemřela. Nechala po sobě dvě malé děti a bezradnou maminku, která se ji prý před smrtí snažila přesvědčit, ať v tréninku poleví. Meegan si totiž v posledních týdnech stěžovala, že se cítí "divně".

Lékaři teprve při pitvě odhalili, že Meegan trpěla velmi vzácnou genetickou poruchou, při které tělo nezvládá zpracovávat bílkoviny. Jejich nadměrná konzumace pak může vést k otoku mozku a následně ke smrti, jak se to stalo právě mladé Australance, které tuto poruchu bohužel nikdo dříve nediagnostikoval.

Její smrt nyní vyvolala ve světě bouřlivou diskuzi, zda proteinové doplňky stravy mohou poškozovat zdraví. Doporučená denní dávka proteinu je 0.8 g na kilogram tělesné hmotnosti, což odpovídá zhruba 56 gramům u průměrně vzrostlého muže a 46 gramům u dospělé ženy. V běžné stravě západního člověka proteiny nijak nechybí, spíš se jich konzumuje více.