V týdnu před Mezinárodním dnem jógy, který před třemi lety OSN stanovila na 21. červen, budou na mnoha místech republiky probíhat nekomerční akce sloužící k propagaci tohoto blahodárného cvičení. Pojďme si připomenout několik významných pozitivních účinků na lidské tělo, jež moderní věda józe připisuje.

1. Jóga zlepšuje náladu. Podle odborníků to souvisí se způsobem dýchání, které se při cvičení vyžaduje. Díky speciálním dechovým technikám se navíc zlepšuje činnost plic.

2. Jóga zvyšuje pružnost a posiluje svaly. Jde zřejmě o nejpohodlnější druh cvičení, při kterém nemusíte tělo nijak zvlášť týrat, a přesto pracujete na jeho ohebnosti i síle.

3. Jóga posiluje imunitu. Jogíni se učí ovládat své tělo pomocí mysli. Jsou tak odolnější vůči psychosomatickým nemocem.

4. Je to skvělá prevence bolesti zad. Chronickou bolestí zad trpí přibližně každý desátý člověk a ve většině případů se nenajde příčina. Kdo pravidelně cvičí jógu, loupání v kříži s velkou pravděpodobností nepozná.

5. Jóga zpomaluje příznaky stárnutí. Prokrvuje organismus, zabraňuje předčasnému řídnutí kostí a přispívá ke klidnějšímu spánku. Kdo bere jógu opravdu vážně se vším všudy, dříve či později upraví i svůj jídelníček. Někteří jogíni se prý v minulosti dožili až 250 let, tyto informace bohužel nemůžeme zpětně dokázat.

6. Do cvičení můžete zapojit i své domácí mazlíčky. Psí jóga, nazývaná doga, si ve světě získává stále větší popularitu. Pes sice sám cviky přímo neprovádí, používáte ho jako svou rekvizitu, ale experti tvrdí, že vzájemný kontakt při cvičení prospívá vám oběma.